Polskie Towarzystwo Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej

PODWIESZENIE PIERSI (MASTOPEKSJA)

PODWIESZENIE PIERSI (MASTOPEKSJA)

 

CELE ZABIEGU

Zabieg polega na  podniesieniu i modelacji  zwiotczałych, opadających piersi, które utraciły jędrność np. po urodzeniu dzieci, karmieniu czy w wyniku znacznej utraty masy ciała. Polega na  usunięciu  nadmiaru skóry, uformowaniu gruczołu i zmianie położenia brodawek na miejsce adekwatne do nowego kształtu. i wielkości piersi. Jeśli otoczki są nadmiernie rozciągnięte mogą być również pomniejszone. 

W najczęściej stosowanej technice powieszenia piersi, nacięcia prowadzone są jak przy redukcji piersi. Powstała blizna, która jest trwała, jednak blednie z upływem czasu, obrysowuje ona otoczkę i dalej biegnie pionowo w dół piersi i poziomo wzdłuż fałdu skórnego pod piersią ( kotwica). Są również inne techniki podwieszenia piersi, które mogą eliminować nacięcie pionowe, poziome lub oba. Zastosowanie konkretnego sposobu nacięć zależy od indywidualnych czynników i zastosowanej techniki operacyjnej.

ZNIECZULENIE

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

REKONWALESCENCJA

Klinikę opuszcza się po 1-2 dniach. Zaleca się noszenie po zabiegu specjalistycznego stanika modelującego biust (ułatwia poruszanie się, łagodzi dolegliwości bólowe, przyspiesza gojenie się ran, a przede wszystkim modeluje kształt piersi). Zwykle około 2 doby usuwamy dreny. Około 8-10 dnia usuwamy szwy.  Po zagojeniu ran rozpoczynamy  delikatny masaż obu piersi.  Do pracy (jeśli lekka) możemy wrócić po ok. 2 tygodniach po zabiegu. Przez przynajmniej kilka tygodni należy unikać dźwigania ciężkich przedmiotów. Rezygnujemy też w tym czasie z ćwiczeń fitness, pływania w basenie i innych ćwiczeń ruchowych, które mobilizują górną część klatki piersiowej.

BADANIA

  • grupa krwi
  • morfologia
  • elektrolity ( Na, K, Cl)
  • APTT, wskaźnik protrombiny
  • HbS Ag, anty HCV
  • USG piersi lub badanie mammograficzne
  • badania związane z innymi  schorzeniami ( hormony tarczycy, poziom cukru, EKG, RTG klatki piersiowej)

© Katarzyna Michalska | realizacja: stronylekarzy.eu i e/kreacje.pl