Polskie Towarzystwo Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej

PLASTYKA POWIEK GÓRNYCH I DOLNYCH

PLASTYKA POWIEK GÓRNYCH  I DOLNYCH

 

CELE ZABIEGU

Zabieg polega na wycięciu nadmiaru skóry powiek górnych lub/i dolnych.  Na powiece górnej cięcie wykonuje się w linii załamania powieki, ok. 4-5 mm ponad brzegiem rzęsowym. Na  powiece dolnej zwykle tuż pod brzegiem rzęsowym. Dzięki temu umiejscowieniu cięć  blizny są prawie całkowicie niewidoczne. Często zabiegowi towarzyszy korekcja tzw. przepuklin tłuszczowych dających wrażenie spuchniętych, ciężkich powiek.

ZNIECZULENIE

Miejscowe lub na życzenie pacjenta ogólne (szczególnie w przypadku operacji powiek górnych i dolnych jednocześnie).

REKONWALESCENCJA

Siniaki, krwiaki i obrzęk mijają po około 1 tygodniu. Obrzęki po operacji powiek dolnych z korekcja przepuklin tłuszczowych mogą utrzymywać się do kilku tygodni. Szwy usuwa się po 5-7 dniach. Po usunięciu szwów kobiety mogą nakładać  makijaż. Po powrocie do domu ważne jest aby przez pierwsze 24 godziny stosować okłady z lodu i przymoczki z Borasolu na powieki. Ważne jest też, aby  w pozycji leżącej głowa była uniesiona (30-40st). Przydatne są również okulary słoneczne, które zapobiegną podrażnieniu spojówek.

BADANIA

  • APTT, wskaźnik protrombiny,
  • poziom potasu,
  • HbS Ag, anty HCV,
  • badania związane z innymi  schorzeniami ( hormony tarczycy, poziom cukru, badanie wydolności nerek),
  • w wybranych przypadkach wskazana konsultacja okulistyczna przed zabiegiem,
  • w przypadku wybrania opcji znieczulenia ogólnego zakres badan poszerzony o grupę krwi, morfologię i inne badania związane z chorobami współistniejącymi zlecone na konsultacji przez lekarza.

© Katarzyna Michalska | realizacja: stronylekarzy.eu i e/kreacje.pl