Polskie Towarzystwo Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej

KOREKCJA ODSTAJĄCYCH MAŁŻOWIN USZNYCH

KOREKCJA ODSTAJĄCYCH MAŁŻOWIN USZNYCH

 

CELE ZABIEGU

Z cięcia na tylnej powierzchni małżowin usznych wycina się niewielki fragment skóry i modeluje się chrząstki małżowin usznych za pomocą specjalnych szwów,  aż do uzyskania pożądanego przylegania i kształtu.

Ponieważ najczęstszymi pacjentami są dzieci, to ważne jest,  aby to dziecko  samo podjęło decyzję o zabiegu, a nie zostało do niego namówione. Świadomość podjętej decyzji  i determinacja dziecka, ułatwia współprace podczas zabiegu i pozwala na bezproblemowe zniesienie trudów okresu pozabiegowego.

ZNIECZULENIE

Miejscowe lub na życzenie pacjenta ogólne

REKONWALESCENCJA

Po zabiegu pacjent udaje się do domu. Ważne, aby przez pierwsze trzy dni spać w pozycji "na wznak"  z uniesioną głową ( 30-40 st)unikamy wtedy nadmiernego obrzęku i przekrwienia. Ból zwalczany jest środkami przeciwbólowymi zleconymi przez lekarza. Bezpośrednio po zabiegu założony jest duży opatrunek z watę i bandażem elastycznym. Pierwsza zmiana opatrunku w 2 dobie, kolejna w 7 dobie i wtedy duży opatrunek zamieniany jest na opaskę ( bawełna z lycrą szerokości min 8 cm), którą pacjent ma ze sobą przynieść na wizytę.  Zalecam noszenie opaski 3-4 tyg. po zabiegu przez 24 godz./dobę, a następnie jeszcze przez 2 miesiące do spania. Szwy skórne usuwamy ok 2 tygodniach.

BADANIA

  • morfologia;
  • elektrolity;
  • APTT, wskaźnik protrombiny;
  • zaświadczenie od pediatry o aktualnym stanie zdrowia;
  • anty HCV.

© Katarzyna Michalska | realizacja: stronylekarzy.eu i e/kreacje.pl